Mame na Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Bog ne može biti svugdje, zato je stvorio majke...
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLogin
Zbog lakše registracije na forum uveli smo automatsku aktivaciju. Ali svejedno potrebno je upisati ispravnu e-mail adresu zbog vraćanja korisničkog računa u slučaju zaboravljenih podataka unesenih kod registracije.

 

 Zaštita zuba u trudnoći

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
daradana
moderator
moderator
daradana


Broj postova : 111
Bodovi : 313
Datum učlanjenja : 13.09.2011
Lokacija : Požega

Zaštita zuba u trudnoći Empty
PostajNaslov: Zaštita zuba u trudnoći   Zaštita zuba u trudnoći Emptyuto ruj 13, 2011 8:21 pm

Kada ste trudni, briga za Vaše zube često je nisko na listi prioriteta. Iako ne bi trebalo biti tako; dobra zaštita zuba bitna je kako za Vas, tako i za bebu.

Trudnicama raste rizik od karijesa. Kod nas postoji i izreka da majku svako dijete stoji jedan zub, što se objašnjavalo povećanim potrebom za kalcijem zbog izgradnje koštanog sustava bebe.

Točno je da nakon petog mjeseca raste potreba za kalcijem, ali u zubima se on nalazi u stabilnom spoju, jednom ugrađen, on se iz zuba više ne može razgraditi osim djelovanjem bakterija i karijesom, a ne da beba izvuče kalcij iz zuba. Kalcij se odlaže i u kosti gdje je taj proces reverzibilan tj. stalno se ugrađuje ali i izlučuje iz kostiju, ovisno o potrebama.

Znanstvena istraživanja su dokazala da zubi nisu izvor materijala za potrebe ploda, a pri pravilnoj prehrani u trudnoći ne smanjuje se razina minerala u tijelu trudnice, posebno kalcija i fosfora.

Ono što trudnicu čini ranjivijom na karijes su povećane razine hormona progesterona i estrogena u krvnoj cirkulaciji, što povećava prokrvljenost zubnog mesa. Zato ono lako natiče, lakše reagira na bakterije u slini i lakše se stvara plak na zubima. Ako preskočite pranje zuba, već sutradan zubno meso može postati crveno, natečeno i bolno. Ako zbog osjetljivog zubnog mesa i dalje budete «štedjeli» zube od pranja, pravi ste kandidat za parodontitis: gubitak kosti i klimavost zuba što rezultira njihovim ispadanjem.

Američki znanstvenici tvrde da upale zubnog mesa povećavaju mogućnost preranog poroda čak 4 do 7 puta.

Mučnina i povraćanje česti su pratioci prvog tromjesečja trudnoće. Oni izazivaju promjene kiselosti usne šupljine, što šteti zubnoj caklini.

Sve se tegobe mogu izbjeći pravilnom higijenom i stomatološkom kontrolom.

Neke trudnice izbjegavaju posjet stomatologu jer misle da su stomatološki zahvati štetni. Dugi i komplicirani zahvati koji nisu hitni, kao i rendgenska snimanja se doista izbjegavaju jer je u stomatološkim ordinacijama razina stresa povećana i kod ljudi koji se «ne boje «. RTG snimanja isto nisu bezazlena za dijete, ali ako naglasite stomatologu da ste trudni, on neće raditi nikakve zahvate koji bi vama i vašem djetetu škodili. Ako imate karijes ili trebate liječenje kanala i kao trudni možete ih liječiti, ali uz neke predostrožnosti. Vađenja zubi se isto mogu izvoditi bez veće opasnosti za tijek trudnoće, uz dogovor s ginekologom.

ZADRŽITE SVOJE BIJELE ZUBE

Dobrom higijenom usta i zuba (najbolje poslije svakog jela)
Posjetima stomatologu ( najbolje za vrijeme drugog tromjesečja)
Uzimanjem puno vitamina C
Uzimanjem tvrde hrane koja zahtjeva više žvakanja i koja stimulira izlučivanje sline

BEBA

Za vrijeme trudnoće stvaraju se osnove za sve mliječne i neke trajne zube djeteta, pa im treba omogućiti pravilnu i potpunu mineralizaciju.

To ćete postići uravnoteženom prehranom, obogaćenom vitaminima i mineralima, a kalcij, fosfor i fluor su izuzetno važni za stvaranje zuba. Jedna od «formula» za pravilnu prehranu kaže: svaki dan pola litre mlijeka, sira ili jogurta, 1 jabuka i 1 jaje.
[Vrh] Go down
enarji
beba
beba



Broj postova : 23
Bodovi : 29
Datum učlanjenja : 15.08.2011
Lokacija : Zagreb

Zaštita zuba u trudnoći Empty
PostajNaslov: Re: Zaštita zuba u trudnoći   Zaštita zuba u trudnoći Emptysri ruj 14, 2011 1:37 pm

Uh, tu sam se prepoznala!
U prvoj trudnoci nisam ni bila kod zubara Embarassed nikakvih problema nisam imala.
U drugoj sam dobro debelo nadoknadila, zubi su mi se krhali i mislim da sam isla jednom tjedno, a cak sam i jednu osmicu morala izvaditi jer se je odlucila rotirati u trudnoci. Tada mi je stavio vrlo malo anestezije i stvarno nije boljelo vadjenje, a poslije mi je oko 4 sata bilo malo drveno, nije me cak ni boljelo.
Takodjer su mi krvarile desni i patila sam od osjetljivosti zuba-tu mi je pomogao sensodyne rapid.
Doktor mi je to objasnio super jakim zgaravicama koje su ostetile caklinu.
Dobra strana je da sam potpuno izgubila strah od zubara koji sam vukla od djetinjstva.
Sasd idem s veseljem na kontrole i sretna sam da je napokon sve u redu, sve je proslo poslije poroda.
[Vrh] Go down
 
Zaštita zuba u trudnoći
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Koža u trudnoći
» Dojke u trudnoći
» Homeopatija u trudnoći
» Pregledi u trudnoći by V.Latin
» PUPP osip u trudnoći

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Mame na Forumu :: Trudnoca i porod :: Poučni tekstovi o trudnoći i porodu-
Forum(o)Bir: