Mame na Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Bog ne može biti svugdje, zato je stvorio majke...
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLogin
Zbog lakše registracije na forum uveli smo automatsku aktivaciju. Ali svejedno potrebno je upisati ispravnu e-mail adresu zbog vraćanja korisničkog računa u slučaju zaboravljenih podataka unesenih kod registracije.

 

 Andrea Robertson: Beba u položaju zatkom

Go down 
Autor/icaPoruka
daradana
moderator
moderator
daradana


Broj postova : 111
Bodovi : 313
Datum učlanjenja : 13.09.2011
Lokacija : Požega

Andrea Robertson: Beba u položaju zatkom Empty
PostajNaslov: Andrea Robertson: Beba u položaju zatkom   Andrea Robertson: Beba u položaju zatkom Emptyuto ruj 13, 2011 2:13 pm

Andrea Robertson iz Syndneya u Australiji je edukatorica u području porođajne skrbi od 1974. godine. Neke njene poznate knjige su Priprema za porod, Olakšajmo porod, Moćne žene i Primalja-podrška u porodu. Kao osnivačica Centra za obrazovanje u području porođajne skrbi, na čelu je nadzora prve svjetske diplome za edukaciju o porodu i vodi svjetski priznate radionice za primalje i edukatore u području teorije i prakse primaljstva kako u Australiji tako i diljem svijeta.


Većina beba u položaju zatkom sama će se okrenuti u pravilan položaj prije poroda. Ako se beba ne okrene, vjerojatno će vas uputiti porodničaru jer danas malo primalja asistira pri porodu na zadak, iako su ga do nedavno smatrale dijelom prakse. Ipak, i danas možete naći primalju koja će sa zadovoljstvom asistirati takvom normalnom porodu pa se za takvu primalju vrijedi raspitati u vašoj lokalnoj zajednici. (op.prev. Tamo gdje je to moguće.)

Nedavna istraživanja međunarodnih razmjera, provedena na slučajnom uzorku, pokazala su da se u tom slučaju češto odlučuje na porod carskim rezom. Zbog oprečnih rezultata ta su istraživanja naišla na negodovanja. U zemljama i bolnicama gdje su porodi na zadak normalna pojava, rezultati govore u korist takvih poroda. U bolnicama gdje je carski rez već neko vrijeme standard u slučajevima kad je beba okrenuta na zadak i gdje su porodničari nezaobilazni pri porodu, rezultati govore u korist carskih rezova. Nezavisni tumači rezultata ispitivanja zaključili su da ono dokazuje da je carski rez često korištena opcija kod poroda na zadak kojima prisustvuju porodničari. Drugim riječima, kada osoba koja prisustvuje porodu ne vlada vještinama potrebnima za «vođenje» vaginalnog poroda na zadak, možda je za bebu i sigurnije izvođenje carskog reza. Više informacija o ovome potražite na [You must be registered and logged in to see this link.]

Vrijedne informacije možete pronaći u knjizi iskusne primalje s Novog Zelanda Maggie Banks «Breech Birth Woman Wise». To je zapravo priručnik za primalje i liječnike, a sadrži informacije i detalje koje će podjednako zanimati roditelje kao i osobe koje asistiraju pri porodu.

Vaš bi glavni problem mogao biti vremensko ograničenje u kojem morate donijeti odluku. Konačni pložaj bebe vidi se obično u posljednjem tjednu trudnoće, tako da imate malo vremena za savjetovanje i drugo mišljenje. Vaša je primalja u tome slučaju vrijedan izvor informacija: ona će znati koji porodničari podupiru vaginalne porode (vjerojatno ne mnogo njih) i koji vam liječnik može napraviti vanjski okret bebe.

Neke će primalje preuzeti porode na zadak kao dio svoje prakse poroda kod kuće. U Velikoj Britaniji neke rodilje odlučuju roditi kod kuće jer vjeruju da će tako izbjeći pritisak bolničkog okruženja i imati normalni vaginalni porod na zadak. Njih štiti britanski zakon koji omogućuje porod kod kuće uz obvezno prisustvo primalje čak i kada se rodilji savjetovalo da ide u bolnicu. U drugim zemljama primalje i rodilje nemaju tu zakonsku zaštitu. To je ujedno i razlog zbog kojega je teško pronaći primalju koja će asistirati porodu, bilo u bolnici ili kod kuće.

Opcije za uspješan porod na zadak opisane su u daljem tekstu. U međuvremenu bilo bi dobro potaknuti bebu da se okrene u položaj glavicom jer bi to svakako riješilo problem.

Kako možete pomoći bebi da se okrene

Položaj

Ukoliko se beba smjestila u zdjelici, bit će joj teško okrenuti se. Ova vježba koja se izvodi triput dnevno po 15 minuta otežava bebi da se smjesti u zdjelicu.

























Lezite na leđa sa stražnjicom udaljenom od zida. Stoopala namjestite visoko na zid i pomoću njih pridignite kukove. Pripremite jastuke ili smotane ručnike koje ćete umetnuti ispod leđa za potporu. Kukovi vam trebaju biti viši od ramena.


















Alternativa ovoj vježbi je položaj «koljeno-prsa», sa stražnjicom visoko u zraku, a glavom i prsima na podu.

Vanjski okret

Istraživanja su pokazala da ručna masaža može pomoći bebi da se okrene u bolji položaj ukoliko ste oko 39. tjedna trudnoće. Za ovo ćete morati naći nekoga s iskustvom u tome, a možda će biti potrebno da uzmete i lijek (obično se uzima ventolin ili ritardin) kako biste smirili kontrakcije i umanjili osjetljivost maternice tijekom postupka. Kod ovoga zahvata uvijek postoji mogućnost od zapetljanja pupčane vrpce ili odvajanja posteljice kako se beba okreće, stoga se savjetuje da se ovaj zahvat vrši u bolnici gdje postoji mogućnost eventualnog carskog reza.

Okretanje bebe pomoću štapića divljeg pelina ili Moxibustion

Ovo je vrlo uspješna tehnika «uradi sam» pomoću topline. Toplina zapaljenih štapića divljeg pelina također može potaknuti bebu da se okrene. Ovi se štapići u obliku cigare mogu nabaviti u biljnoj ljekarni, kod nekih akupunkturista (koji ih koriste u druge svrhe) ili u kineskoj ljekarni i sadrže lišće divljeg pelina. Nisu skupi. Potrebna su dva štapića. Mogu se koristiti nekoliko puta.

Sjednite na stolicu i stavite stopala na knjige s malim prstom preko ruba. Svaki štapić postavite na drugu knjigu s vrhom u razmaku između.

Zapalite štapiće (gore bez plamena, no odašilju veliku toplinu i jaki miris) i postavite zapaljeni vrh što bliže vanjskoj strani oba mala nožna prsta, tako da je toplina usmjerena malo iznad nokta.

Ostavite ih tako 20 minuta. Pazite da ne dodirnu vašu kožu jer ćete se opeći. Toplina bi za dobar učinak trebala biti jaka, ali podnošljiva.

Nakon nekoliko minuta primijetit ćete bebine pokrete. Primarni cilj ovog tretmana je da se beba što više miče. Tako ćete povećati učinak gravitacije koja će privući najteži bebin dio (glavicu) prema zdjelici.

Ovaj jednostavni tretman najbolje je primijeniti prije spavanja, negdje između 34. i 36. tjedna trudnoće. Bebi će trebati nekoliko sati da se okrene i bit će joj lakše ako ležite jer neće sjediti u zdjelici. Provodite ga nekoliko večeri zaredom ili dok se beba ne okrene.

Istraživanje je pokazalo da se oko 70% beba okrene nakon ovog tretmana. Ukoliko se to ipak ne dogodi, može se probati vanjskim okretom prije početka poroda.

Ukoliko ništa od ovoga ne pomogne i dijete nije okrenuto glavicom prema dolje, vjerojatno postoji dobar razlog zbog kojeg je beba okrenuta na zadak – možda se posteljica nalazi nisko i tako ograničava prostor bebinoj glavici ili je maternica neobičnog oblika i ograničava bebino kretanje. Ako se, dakle, beba ne može s lakoćom okrenuti, moramo pretpostaviti da ju je bolje ostaviti u položaju u kojem jest i razmotriti opcije za porod (vaginalni ili carski rez).

Porod bebe okrenute na zadak

U današnje vrijeme trudnicama čije su bebe okrenuta na zadak, a to im je prvi porod, savjetuje se carski rez. Iako carski rez nosi svoje rizike i zahtijeva vrijeme oporavka nakon operacije, on može biti i jedina opcija, naročito ako porodničar nema iskustva s porodima na zadak.

Vaše šanse za siguran vaginalni porod veće su ako se ne radi o prvoj bebi, ako nosite malu bebu, blizance (koji su obično manji), ako ste već prije rodili bebu na zadak, ako vam u porodu nije potrebna epiduralna analgezija ili indukcija i možete hodati tijekom trudova i poroda. Porodničar koji ima iskustva s porodima na zadak i osjeća se dovoljno sigurnim, omogućit će vam normalan porod.

Ako ipak odlučite prihvatiti carski rez kao opciju, bilo bi dobro da pričekate s operacijom dok ne dobijete trudove. Tako ćete izbjeći rizik od preranog poroda, a bebi ćete omogućiti da kroz trudove koje će osjetiti pripremi pluća na samostalno disanje.

Ako je vaša beba okrenuta na zadak, potražite porodničara s iskustvom u tome. Možda imate malo vremena, no vjerojatno će biti vrijedno truda omogućiti vašoj bebi porod kakav želite.

Ispitivanje: Moxibustion ili štapići gorkog pelina za ispravljanje položaja na zadak

Francesco Cardini MD; Huang Weixin, MD
Journal of the American Medical Association, 11. studenog 1998. - Vol 280, br 18, pp1580-1584.

Kontekst

Tradicionalna kineska medicina koristi gorki pelin (biljne štapiće za stimulaciju akupunkturnih točaka) na točki BL 67 (zhiyin, pored vanjskog kuta nokta na petom nožnom prstu) za ispravljanje položaja beba okrenutih na zadak. Učinak se može uočiti u bebinoj aktivnosti. Međutim nijedno ispitivanje nije procijenilo učinkovitost ove terapije.

Cilj

Procijeniti učinak i sigurnost terapije za poticanje bebine aktivnosti i okretanje u pravilan položaj koristeći se biljnim štapićima na točki BL 67.

Koncept

Nasumično, kontrolirano, otvoreno kliničko ispitivanje.

Sjedište

Vanjski odjel Ženske bolnice u Provinciji Jingxi, Nanchang i Bolnica za žene i djecu Jiujiang u Kini.

Pacijenti

Prvorotkinje u 33. tjednu trudnoće s normalnom trudnoćom čiji ultrazvučni nalaz pokazuje bebu okrenutu na zadak.

Intervencije

Nasumično odabranih 130 pacijentica tretirano je štapićima divljeg pelina (točka BL 67) tijekom 7 dana, uz dodatnih 7 dana tretmana ukoliko je beba ostala u položaju na zadak. Na pacijenticama su primijenjeni rutinski postupci, no nije bilo intervencija za ispravljanje položaja na zadak. Pacijentice kod kojih položaj nije ispravljen nakon 2 tjedna, mogle su se između 35. tjedna i poroda podvrgnuti vanjskom okretanju bebe.

Mjerenja

Pokreti fetusa tijekom prvog sata svakodnevno u prvom tjednu; broj vanjskih okretanja u 35. tjednu i na porodu.

Rezultati

Za razliku od kontrolne skupine kod koje je broj fetalnih pokreta iznosio 35.35, kod grupe s intervencijama ti su rezultati 48.45 (P<.001; 95% intervala [C1] za razliku, 10.56-15.60).

Tijekom 35. tjedna trudnoće 98 (75.4%) od 130 beba u skupini s intervencijama bilo je okrenuto glavicom prema naprijed za razliku od 62 (47.7%) od 130 beba u kontrolnoj skupini (P<.001; relativni rizik (RR), 1.58; 95% CI 1.29-1.94).

Unatoč činjenici da su kod 24 pacijentice u kontrolnoj skupini i jedne u skupini s intervencijama učinjeni vanjski okreti, 98 (75.4%) beba od 130 u grupi s intervencijama bilo je na porodu okrenutom glavicom prema naprijed za razliku od 81 (62.3%) beba u kontrolnoj skupini (P=.02; RR, 1.21; 95% CI, 1.12-1.43).

Zaključak

U trudnica s bebom u položaju zatkom kod kojih je primijenjen tretman štapićima divljeg pelina tijekom jednog ili dva tjedna oko 33. tjedna trudnoće primijećena je veća aktivnost beba u tom razdoblju i veći broj pravilnih položaja beba nekon tretmana i na porodu.
[Vrh] Go down
 
Andrea Robertson: Beba u položaju zatkom
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Mame na Forumu :: Trudnoca i porod :: Poučni tekstovi o trudnoći i porodu-
Forum(o)Bir: