Mame na Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Bog ne može biti svugdje, zato je stvorio majke...
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLogin
Zbog lakše registracije na forum uveli smo automatsku aktivaciju. Ali svejedno potrebno je upisati ispravnu e-mail adresu zbog vraćanja korisničkog računa u slučaju zaboravljenih podataka unesenih kod registracije.

 

 Piški mi se…

Go down 
Autor/icaPoruka
daradana
moderator
moderator
daradana


Broj postova : 111
Bodovi : 313
Datum učlanjenja : 13.09.2011
Lokacija : Požega

Piški mi se… Empty
PostajNaslov: Piški mi se…   Piški mi se… Emptyuto ruj 13, 2011 1:56 pm

Jedna od neoborivih istina o trudnoći jest da trudnice zaista «svako malo» trče na WC s ispričavajućim smješkom koji se prevodi kao: "Ah, što mogu kad mi se stalno piški!"

Zaista, pojačana potreba za mokrenjem jedan je od prvih znakova trudnoće i primjećuje se već od 6. tjedna.



Zašto odjednom svaki čas "moram ići…"?

U samom početku glavni krivci su hormoni, točnije, visoka razina progesterona koji opušta mišiće mokraćnog mjehura a mozak to shvaća kao signal da Vas potjera mokriti.

Osim toga, maternica postaje sve veća i radi pritisak na mjehur jer im je svima tijesno u malom prostoru zdjelice. Jadan pritisnuti mjehur, zbog smanjenog kapaciteta, pokušava ispustiti i male količine urina, pa zato naši posjeti kupaonici postaju tako česti.

Dodajte tome i činjenicu da se u trudnoći povećava ukupni volumen krvi i drugih tjelesnih tekućina, pa još i sva ta dodatna tekućina prolazi kroz bubrege završavajući u već ionako smanjenom mjehuru.

Određeno poboljšanje mogli biste osjetiti nakon 12. tjedna kad se maternica počinje izdizati iz zdjelice i tako smanji gužvu na malom prostoru, pa mjehur može normalnije raditi.

Doduše, ova nada u olakšanje koje bi trebalo doći s drugim tromjesečjem, često se izjalovi i nemojte se začuditi ako napredovanjem trudnoće ne osjetite nikakvo olakšanje, a izleti na WC ostanu jednako česti cijelo vrijeme. Utješite se time, da će Vas nakon prvog tromjesečja barem napustiti osjećaj silnog umora, pospanost i jutarnje mučnine…

Ali niste se još izvukli…pritisak na mjehur vratit će pred sam kraj trudnoće, oko 36. tjedna, kad se beba okrene za porod i njena glavica počne utiskivati u zdjelicu opet tjerajući mjehur na uzmak.



Kako si mogu pomoći?

Kako bi si olakšali život ali i očuvali zdravlje bubrega i mokraćnog mjehura, upamtite slijedeće savjete:

Nikad nemojte zadržavati mokraću. Kad morate ići – idite, koliko god to često bilo

Uvijek ispraznite mjehur do kraja jer zaostali dijelovi mokraće u mjehuru sadrže najveću koncentraciju bakterija i povećavaju rizik od infekcije. Zato, kad ste gotovi, posjedite još malo kako bi bili sigurni da nema zaostataka

Uvijek se brišite od naprijed prema natrag

Sigurno ćete biti u napasti da pijete manje vode kako biste manje piškili. To nikako ne smijete napraviti, jer ćete dehidrirati tijelo i otvoriti put upali mjehura koji se neće redovito "ispirati" pa će bakterije nesmetano uživati u njemu! I dalje pijte barem 8 čaša vode na dan, ali ono što trebate smanjiti jest unos diuretika poput čaja, kave i alkohola

Kako bi barem smanjili broj noćnih, pospanih, posrtanja do WC-a - smanjite unos tekućine nekoliko sati prije odlaska na spavanje. U ljetno vrijeme to znači i izbjegavanje lubenica kasno navečer jer su one pune vode Surprised)

Naučite raditi Kegelove vježbe za jačanje mišića zdjeličnog dna, pogotovo ako ste primijetili da Vam povremeno pobjegne koja kap urina dok kašljete ili kišete



Kad se treba zabrinuti?

Ako osjetite peckanje i bol kod mokrenja uz stalan osjećaj pritiska u donjem dijelu trbuha - to može ukazivati na infekciju. U tom slučaju, ne oklijevajte otići liječniku jer neliječena infekcija mokraćnog mjehura može zahvatiti i bubrege što je puno teže izlječiva bolest ali i izazvati prijevremeni porod te još neke komplikacije koje je bolje spriječiti nego liječiti.

I za kraj, misao jednog ginekologa: "Stalno noćno ustajanje i šetanje do WC-a je neslana šala prirode koja Vas tako priprema za mnoge i mnoge neprospavane noći koje Vas čekaju kad jednom stigne beba!"
[Vrh] Go down
 
Piški mi se…
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Mame na Forumu :: Trudnoca i porod :: Poučni tekstovi o trudnoći i porodu-
Forum(o)Bir: