Mame na Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Bog ne može biti svugdje, zato je stvorio majke...
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLogin
Zbog lakše registracije na forum uveli smo automatsku aktivaciju. Ali svejedno potrebno je upisati ispravnu e-mail adresu zbog vraćanja korisničkog računa u slučaju zaboravljenih podataka unesenih kod registracije.

 

 Prste k sebi - nosim bebu

Go down 
Autor/icaPoruka
daradana
moderator
moderator
daradana


Broj postova : 111
Bodovi : 313
Datum učlanjenja : 13.09.2011
Lokacija : Požega

Prste k sebi - nosim bebu Empty
PostajNaslov: Prste k sebi - nosim bebu   Prste k sebi - nosim bebu Emptyuto ruj 13, 2011 1:54 pm

Vaginalni pregledi postali su rutina u kasnoj trudnoći, no jesu li oni zaista potrebni? Liječnici tvrde da nam ti pregledi govore kada će početi trudovi i porod, no to nije baš tako, pa čemu onda sve to?

Dakle, liječnici ih rade rutinski jer su tako naučeni, žene žele znati kako “napreduju” itd… no ovi razlozi nose svoje rizike. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO) u trudnoći je dovoljan samo jedan vaginalni pregled.

Vaginalni pregled može uzrokovati prerano puknuće opni (što je u po mišljenju većine medicinskih stručnjaka razlog za indukciju poroda, što je također vjerojatnije da će završiti carskim rezom). Nadalje, riskirate dobivanje infekcije koja može štetiti i Vama i djetetu, pregled može biti poprilično bolan, a mnogi ljudi zaboravljaju emocionalnu štetu i kaos koji može prouzročiti pogrešno protumačen podatak.

Do emocionalnog kraha može doći kada Vam liječnik objavi “otvoreni ste 2 cm, beba je spuštena i zasigurno Vas više neću vidjeti u ordinaciji”. Žena ode kući puna nade da će uskoro vidjeti dijete koje je nosila 9 mjeseci, no beba ne dolazi. Tu se može početi pitati: “Što nije u redu sa mnom? Što nije u redu s mojim djetetom?” Dodatnu nervozu stvaraju obitelji i prijatelji, pogotovo ako se ništa ne pomiče čak niti 3 tjedna nakon “prognoze”. Drugi scenarij jest kada liječnik zaključi: “Nemojte se zamarati pakiranjem stvari za bolnicu, nećete Vi roditi još barem nekoliko tjedana” - da bi mama rodila do jutra!

Zapamtite da se vaginalnim pregledima mjeri nekoliko stvari:

otvorenost - koliko je cerviks otvoren na putu do 10 centimetara
zrelost - očuvanost cerviksa. Na početku je tvrd kao vrh nosa, pa se omekša da bude kao resica uha otprilike, te je na kraju mekan kao unutrašnjost obraza
stanjenost - mjeri se koliko je cerviks stanjen. Ako o njemu razmišljate kao 5 cm dugom tunelu, shvatit ćete da 50 posto stanjen znači da je sada dug 2,5 cm. Kako se cerviks omekšava i širi, tako se i skraćuje.
položaj - označava položaj bebe u odnosu na Vašu zdjelicu, mjereno plusevima i minusima. Za bebu koja je u položaju 0 se kaže da je “uglavljena”, dok se za onu koja je u minusu kaže da pluta. Spas je u pozitivnim brojevima!
pozicija djeteta - Pipajući linije na lubanji djeteta, gdje se kosti još nisu spojile, može se odrediti kako je dijete okrenuto jer su prednje i zadnje fontanele (mekana mjesta) drugačijeg oblika
pozicija cerviksa - cerviks će se pomaknuti od natrag prema naprijed. Mnoge žene primjete kad se cerviks pomakne, jer tijekom vaginalnog pregleda nemaju više osjećaj da je u neposrednoj blizni mandula!

Vaginalni pregledi ne mjere:

kada će se dijete roditi
hoće li se beba moći roditi normalnim putem (u većini slučajeva)
sav napredak koji se događa u tijeku poroda

Samo mirno! Dijete će doći svojim vlastitim tempom!

Većina ginekologa napravit će vaginalni pregled na početku trudnoće, kako bi napravili papa test i druge kontrole, no zatim ne rade više niti jedan do 36 tjedna trudnoće, ukoliko se ne pojave neki problemi. Želi li Vaš ginekolog na svakom pregledu obaviti i vaginalni, trebali biste ga upitati za razlog.

Porod nije samo skup informacija o otvorenom, skraćenom, omekšanom cerviksu i slično. Žena može biti jako otvorena mnogo prije termina i opet roditi po terminu ili čak poslije. Liječnici navode primjere žena koje su bile tjednima otvorene 6 centimetara ili pak jedne kojoj je rečeno da joj cerviks visoko i još uvijek potpuno tvrd i zatvoren, te da beba neće skoro, a rodila je u roku od 24 sata.

Zaključak: vaginalni pregledi nisu mjerodavni pokazatelji kada će porod započeti.

Nisu precizni iz nekoliko razloga. Kao prvo, izostavljaju čimbenik samog čina poroda i pozicije djeteta. Normalno je da, tijekom trajanja trudova i izgona, bebina glavica mijenja oblik i majčina zdjelica se pomiče. Drugo, ako je učinjen u ranoj trudnoći, vaginalni pregled otklanja spoznaju što hormoni kao Relaxin mogu učiniti da zdjelica bude fleksibilnija.

Vaginalni pregedi mogu povećati rizik od infekcija, čak i kada se izvode u sterilnim uvjetima i s rukavicama, jer se na taj način uobičajene bakterije, koje se nalaze u vagini, guraju bliže cerviksu. Zatim, povećan rizik od oštećenja opni. Neki ginekolozi rutinski rade “ogoljenje opni” što jednostavno odvaja vodenjak od cerviksa. Ideja je da se stimulira proizvodnja hormona koji potiču porod i iritacijom cerviksa uzrokuju njegovo skraćivanje. Ovo se nije pokazalo kao nužno efikasno i nosi sa sobom već spomenute rizike.

Na kraju ostaje zaključak da samo Vi, u dogovoru s ginekologom, možete odlučiti što je za Vas najbolje tijekom trajanja trudnoće.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) uvela je novi model prenatalne skrbi, prema kojem bi tijekom cijele trudnoće trebalo napraviti samo jedan vaginalni pregled. To uključuje i papa test, ukoliko on nije obavljen u posljednje dvije godine. Također bi trebali biti napravljeni i testovi na spolno prenosive bolesti.

Ako vaginalni pregledi uopće nisu praksa neke klinike, na njih se treba uputiti samo žene sa poviješću pobačaja u drugom tromjesečju, preranih poroda ili simptomima vaginalnih krvarenja i abdominalnih bolova.

WHO ističe i kako se u žena koje primjete krvarenje, vaginalni pregled obavlja kako bi se otkrio uzrok, no samo tijekom prvog tromjesečja. Nakon tog razdoblja, vaginalni pregledi se trebaju obavljati u bolnicama kako bi se isključila mogućnost placente previje ili neke druge patologije.

Kako osnovna komponenta WHO-ovog modela uključuje samo 4 posjeta ginekologu, mora se osigurati dovoljno vremena za sva moguća pitanja i nedoumice žene u vezi trudnoće. Trebaju joj biti dane opće informacije o trudnoći i porodu kao i odgovori na sva njena pitanja. Tako dobivene informacije trebale bi pomoći pri otkrivanju nekih problema i hitnih slučajeva tijekom trudnoće, te objasniti kako na njih reagirati.

Dostupnost liječničke njege u slučaju potrebe je osnovni element novog WHO-ovog modela prenatalne skrbi. Žene koje postupaju prema tom modelu mogu osjetiti tjeskobu uzrokovanu velikim razmakom između dva pregleda. Stoga pismene i usmene informacije, te neki broj telefona, moraju biti dostupni 24 sata u slučaju potrebe.

Žene također trebaju biti informirane da dostupni dokazi pokazuju kako novi model WHO-a neće ugroziti zdravlje žene ili fetusa, te da slobodno mogu kontaktirati svog liječnika u bilo koje doba.
[Vrh] Go down
 
Prste k sebi - nosim bebu
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Mame na Forumu :: Trudnoca i porod :: Poučni tekstovi o trudnoći i porodu-
Forum(o)Bir: