Mame na Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Bog ne može biti svugdje, zato je stvorio majke...
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLogin
Zbog lakše registracije na forum uveli smo automatsku aktivaciju. Ali svejedno potrebno je upisati ispravnu e-mail adresu zbog vraćanja korisničkog računa u slučaju zaboravljenih podataka unesenih kod registracije.

 

 Komunikacija s bebom

Go down 
Autor/icaPoruka
daradana
moderator
moderator
daradana


Broj postova : 111
Bodovi : 313
Datum učlanjenja : 13.09.2011
Lokacija : Požega

Komunikacija s bebom Empty
PostajNaslov: Komunikacija s bebom   Komunikacija s bebom Emptypet ruj 16, 2011 4:13 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]







Komunikacija s vašom bebom je, kao i sa svakom drugom osobom, dvosmjeran proces - vi možete komunicirati s bebom, a beba može komunicirati s vama. Moguće da ta komunikacija započne čak i prije nego se trudnoća dogodi, kroz snove ili nesvjesno. Primjerice, prije nego sam začela svoje drugo dijete, imala sam vrlo životopisan san, koji sam zabilježila u dnevnik. San je započeo snježnom olujom u kojoj sam bila sa svojom bliskom prijateljicom. U snu, ona je otišla u sobu, a ja sam joj pomogla pri porodu njezine djevojčice. Otišla sam zatim u odvojenu sobu i tamo rodila svoju bebu, također djevojčicu. Nekoliko mjeseci nakon tog sna, moja je prijateljica ostala trudna, a sljedećeg mjeseca i ja. Baš kao i u snu, bila sam uz nju pri porodu, usred snježne oluje. Rodila je djevojčicu. Nekoliko tjedana kasnije i ja sam rodila djevojčicu.

Moje je iskustvo, kao žene, majke i primalje, da bebe trebaju našu ljubav da bi bile zdrave, jednako kao što trebaju hranu. One imaju genetsku i biološku potrebu da budu voljene i dodirivane, da im se govori i da ih se umiruje, i to još puno prije rođenja. Pružanje ljubavi bebi i prije nego se rodi, ne samo da godi bebi, nego godi i nama. Za sve duhovne sile koje joj pomažu rasti, beba nam daruje poklon ljubavi. To nas ispunjava blagoslovom i svjetlom. Povezanost koju tako gradimo ne može nikad biti raskinuta. Za razliku od osjetljive, fizičke veze, pupčane vrpce, koja se prekida nakon rođenja, duboka povezanost koju gradimo svjesno i namjerno sa svojom bebom, trajna je i neraskidiva. Mnoge majke to osjećaju bez obzira što nisu gradile prenatalnu vezu sa svojom bebom, no ako otvorimo bebi naše srce od samoga početka, empatija prema njoj bit će još intenzivnija. Očevi također mogu razviti i imati koristi od ovakvog povezivanja s bebom prije rođenja.



Razgovor s bebom

Nije teško govoriti bebi. Obraćajte se tokom dana djetetu koje nosite u sebi. Dijelite s njim sitne radosti, poput glazbe koju volite, vašeg poimanja ljepote svijeta koji vas okružuje. Kad se osjećate tužno ili ljutito, govorite svojoj bebi i o tome. Iako možda neće intelektualno shvatiti vaše brige, osjećat će mirnoću i nježnost u vašem glasu, a to će je umiriti i uvjeriti da ste oboje dobro. Masirajte bebu tako da gladite i tapšate svoj trbuh tokom dana, te svakoga jutra kad ustanete ili svaku večer prije spavanja. Neka to bude vrijeme opuštanja. Nanesite malo ulja na dlanove i pritišćite što dublje, zaista masirajući bebine dijelove tijela koje možete napipati. To neće naškoditi bebi, a ona će pozitivno reagirati na takvo masiranje tijekom trudnoće izvrsnim razvojem i rastom. Također, na masažu će pozitivo reagirati i nakon rođenja. Bebe koje su bile masirane prije rođenja jako vole masažu tijekom cijelog djetinjstva. Ovo je izvrsna tehnika za prevenciju bolesti, a djeluje jednako učinkovito kao i medicinski pripravci koji se uzimaju u tu svrhu. Govorite bebi dok je tako masirate ili joj pjevajte neku vama posebnu, lijepu pjesmu. Vjerojatno je da će ta pjesma umirujuće djelovati na bebu i nakon rođenja, te da će dijete vrlo brzo naučiti pjevati tu pjesmu.
Neke majke vole čitati stihove ili dječje knjige svojoj bebi prije rođenja. Te knjige će vjerojatno postati djetetove omiljene knjige, jer bebe definitivno imaju sposobnost preferiranja još prije rođenja.

Obraćanje bebi afirmativnim rečenicama poticajno će djelovati na vaše samopouzdanje, pospješivati bebin rast, te pozitivno utjecati na njegovu ili njezinu cjelokupnu dobrobit. Dok masirate bebu, možete nekoliko puta ritmično ponoviti: „Dobrodošao si i silno te volimo“, „Ti su snažna i zdrava beba” ili “Dobrodošao si mi, tko god bio”. Ove pozitivne izjave mogu biti korisne kad god osjetite anksioznost koja se može uvući u vaš um, iz straha za djetetovo zdravlje i njegov pravilni razvoj. Kad se približite porodu, možete govoriti sljedeće: “Spremni smo da se rodiš. Čekamo te raširenih ruku.” ili “Došlo je vrijeme kad je sigurno da se rodiš. Jedva čekamo da te grlimo i brinemo za tebe, draga naša bebo.”



Slušati bebu

Kako biste čuli vašu bebu potrebno je unutarnje povjerenje i tišina. Svaki dan posvetite vrijeme tome da u tišini masirate bebu. Pitajte tada bebu, u mislima ili na glas, što joj treba i kako najbolje možete zadovoljiti njezine potrebe. Osluškujte zatim u tišini i možda će vas iznenaditi ono što ćete čuti. Možda nećete čuti bebin “glas”, ali s vremenom ćete osjetiti njezinu poruku koja prolazi kroz vas.
Mnoge žene tijekom trudnoće osjećaju intenzivnu potrebu da budu u blizini svojih partnera, imaju neobične prohtjeve po pitanju hrane, a neke čak imaju snažnu želju da budu na određenom mjestu, recimo na plaži ili u šumi. Iako ne možemo tvrditi da sve naše emocije i želje dolaze od bebe, ono u što možemo biti sigurni jest to beba izražava svoje želje i potrebe kroz majku. Ako vas obuzmu određeni osjećaji, misli ili želje, možda biste trebali razmotriti mogućnost da vam beba pokušava nešto reći.

Snovi su još jedan način na koji nerođena beba može komunicirati s vama. Mnoge žene sanjaju da su njihove bebe već rođene i vide ih kao dijete od, recimo, tri godine. Kad sanjate bebu, pokušajte joj govoriti i slušajte je. Ne treba sve trudničke snove shvaćati doslovno. Mnoge će žene imati uznemirujuće snove o deformiranoj bebi ili drugim problemima, ali ti snovi većinom nisu pravi predosjećaji. Oni su uglavnom samo siguran način na koji žene izražavaju svoju anksioznost. Trudnice koje tu zabrinutost odagnaju prije poroda, obično imaju vrlo lagane porode i zdrave bebe. Ako povremeno imate uznemirujuće snove, razgovarajte o njima sa svojom primaljom ili bliskom prijateljicom.



Kreativne spoznaje

Vođenje dnevnika o spoznajama do kojih dolazite vezano za vašu bebu ili snove, može biti odličan način da sačuvate lijepu uspomenu za vas oboje za godine koje su pred vama. Zabilježite riječi pjesme koju pjevate i priče koje čitate svojoj bebi, te mjesta koja ste posjetili tijekom trudnoće, a po nečemu su vam posebna.
Jedan od mojih najdražih načina za primanje spoznaja o bebi je kroz likovno izražavanje. Nisam profesionalna umjetnica, niti sam umjetnički nadarena. Jednostavno uživam u doživljaju kreativnosti, pa tako sjednem s praznim papirom i priborom za crtanje i puštam svoje tijelo da govori kroz bilo koji medij koji koristim. Nalazim da krede u boji i pastele odražavaju suptilnu energiju trudnoće, jer se linije i boje mogu miješati, pa se tako stvara suptilan i mekan lik. Većinu pribora za likovno izražavanje može se nabaviti za malo novca, pa možete uživati u tome bez da potrošite bogatstvo. Najbolje je da izbjegavate pribor koje sadrži toksične metale (većina uljanih boja), te one sa snažnim mirisom. Akrilne boje, većina vodenih boja, pastela, drvenih bojica i kreda sigurne su za upotrebu u trudnoći. Pronašla sam se kako crtam obrise anđeoskih krila koja okružuju bebu, majke koje drže dijete, pupoljke koji se otvaraju, itd. Pustite svoje tijelo da vas vodi. Uđite duboko u sebe kako biste pronašli spremnike vlastite kreativnosti, smještene u vašoj ženstvenosti i dopustite im da se izraze. Likovno izražavanje može osloboditi sputanu kreativnu energiju i biti izrazito terapeutsko, ali samo ako to radite isključivo radi zadovoljstva i ne procjenjujete rezultat.
Radosno očekivanje dolaska djeteta u vaš život šalje bebi poruku koja će joj pomoći u napretku i razvoju osjećaja samopoštovanja puno prije samog rođenja. Nitko od nas ne može biti sretan baš u svakom trenutku svakoga dana, no možemo odabrati da budemo usko povezani s porukama koje šaljemo bebi. Način na koji se odnosimo prema djetetu prije rođenja može odrediti način na koji će se ono kasnije odnositi prema samom sebi, te kakva će biti njegova očekivanja od drugih ljudi kasnije u životu.
Iako utisci prije rođenja nisu jedini koji utječu na psihu i osjećaje, njihova je uloga itekako važna. Možemo pomoći cijeloj generaciji djece da se osjećaju voljeno. To je način da se posije sjeme međusobne ljubavi i stvaranja pravednog svijeta na temeljima naše najrazvijenije samosvijesti.


Izvor: „The natural pregnancy book“
[Vrh] Go down
 
Komunikacija s bebom
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Mame na Forumu :: Trudnoca i porod :: Poučni tekstovi o trudnoći i porodu-
Forum(o)Bir: